Czym jest wolnomularstwo?
Wolnomularstwo, zwane także masonerią to termin szeroki i wewnętrznie zróżnicowany. Wbrew pozorom, odpowiedź na pytanie "czym jest wolnomularstwo" wcale nie jest prosta, bowiem istnieje bardzo wiele bardzo różnych definicji wolnomularstwa.
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że wolnomularstwo jest dobrowolnym, głęboko humanistycznym ruchem filozoficzno-społecznym stawiającym sobie za cel poprawę losu Ludzkości - głównie poprzez samodoskonalenie jego członków (wolnomularzy). W swoich tradycjach, wolnomularstwo posługuje się zestawem wieloznacznych symboli, przekazywanych od pokoleń przez kolejnych Mistrzów. Symbole te w znakomitej większości nawiązują do historii masonerii jako cechu kamieniarskiego - stąd obecność cyrkli, węgielnic, pionów i poziomic.
Wolnomularstwo jest jednocześnie ruchem inicjacyjnym, odwołującym się do niezwykle starych tradycji (sięgających czasów średniowiecznych). Jedna z głównych teorii zakłada, że w czasach średniowiecznych, ówcześni kamieniarze (ang. stonemasons) zrzeszali się w gildiach, w których wspólnie zgłębiali tajniki matematyki, sztuki i architektury. To właśnie dlatego masoni podczas prac Loży noszą specyficzne stroje, pełne symboli i alegorii.
Współcześnie Wolnomularze spotykają się w grupach, zwanych lożami. Słowo to także wywodzi się z języka angielskiego, w którym terminem lodge nazywano prowizoryczny warsztat kamieniarski znajdujący się poza siedzibą gildii. Loża skupia zazwyczaj kilka lub kilkanaście osób i cieszy się autonomią. Spotkania (nazywane pracami Loży) odbywają się zwykle raz lub dwa razy w miesiącu.
W wymiarze bardziej osobistym, Wolnomularstwo jest często określane przez samych masonów jako:
- sposób na samodoskonalenie
- szansa na poznanie nowych, ciekawych ludzi o nietuzinkowym spojrzeniu na życie
- możliwość prowadzenia rozmów na fascynujące tematy
- wspólne przeżywanie niezwykłej atmosfery ceremonialnych prac
- unikalna wyspa spokoju i kontemplacji na morzu codziennego, zabieganego życia
- szansa na otwarcie nowego sposobu widzenia rzeczywistości
- metoda na budowanie nowych realcji międzyludzkich (w wymiarze lokalnym, krajowym i międzynarodowym)
- miejsce, gdzie pielęgnowana jest pełna Równość - niezależnie od statusu materialnego, społecznego i zawodowego