Styczeń 2021

aktualnosci

Wolnomularze nawet w tematach aktualnych znajdują odniesienia do wartości, które zdają się być uniwersalnymi i ponadczasowymi. Na pierwszych w 2021 roku pracach wraz z licznymi wolnomularzami "w podróży", poza pracą nad symboliką obrazu loży, zastanawialiśmy się nad wpływem trudnej sytuacji na łączące nas wszystkich braterstwo.
 
Zapraszamy do zapoznania się z deską o braterstwie w czasach pandemii pod tym linkiem:
(www.loza-marcinkowski.pl/pl/deska05.php)

Grudzień 2020

aktualnosci

Wolnomularze nie rozprawiają o polityce. Nie znaczy to, że nie poruszają tematów trudnych, aktualnych nie tylko setki lat temu, ale i dzisiaj. Na grudniowych pracach, znowu zdalnych z powodów oczywistych, obok dyskusji na temat deski o symbolice stopnia uczniowskiego zastanawialiśmy się nad granicami posłuszeństwa. Czy, kiedy, w jaki sposób, kto, komu i czemu - może lub nawet powinien wypowiadać posłuszeństwo? Inspirujące i owocne prace poznańskiego warsztatu wsparli i uświetnili goście z zaprzyjaźnionej Loży. Jaka szkoda, że wciąż spotykamy się "wirtualnie".

Listopad 2020

aktualnosci

Dzisiaj, w sobotę 21 listopada 2020 r. odbyły się kolejne prace Loży Karol Marcinkowski z Poznania, w trakcie których mogliśmy posłuchać (między innymi) deski poświęconej grawitacji w wielu jej aspektach, nie tylko tych fizycznych. Kolejne prace odbyły się w systemie zdalnym, jednak wciąż mamy nadzieję na spotkanie już nie "wirtualne", gdy tylko będzie to bezpieczne.

Październik 2020

aktualnosci

Dzisiaj, w sobotę 17 października 2020 r. odbyły się kolejne prace Loży Karol Marcinkowski z Poznania, w trakcie których mogliśmy wysłuchać deski, która podjęła temat relacji mistrz-uczeń oraz zastanowiliśmy się nad symbolicznym znaczeniem liniału. Prace w systemie zdalnym w aktualnej sytuacji stanowią w wielu wypadkach jedyną możliwość wirtualnego (niestety!) spotkania Braci i Sióstr. Nic nie zastąpi atmosfery Loży, jednak na trudne czasy konieczne są trudne decyzje, także o zdalnych pracach... dopóki sytuacja tego wymaga.

Wrzesień 2020

aktualnosci

W dniu wczorajszym (tj. 12 września 2020 r.) odbyły się pierwsze po wakacyjnej przerwie prace Loży Karol Marcinkowski z Poznania, w trakcie których mogliśmy wysłuchać deski, która w nieco biblijny sposób opisywała dzieje mistrza Hirama - legendarnego budowniczego Świątyni Salomona. Podjęliśmy także próbę odpowiedzi na pytanie: jak brak zasięgu może wpływać na człowieka? To pozornie proste pytanie jest niezwykle istotne w dobie pandemii, gdy wiele osób zdalnie pracuje, czatuje, tweetuje, komentuje i ogląda filmiki.

Radość ze spotkania była tym większa, że do naszego Warsztatu dołączył kolejny Brat.

Czerwiec 2020

aktualnosci

W dniu wczorajszym (tj. 27 czerwca 2020 r.) odbyły się wspólne prace Szanownej Loży Karol Marcinkowski z Poznania i Szanownej Loży Gwiazda Morza z Gdańska.
To doskonała okazja do pogłębiania więzi braterskich łączących Wolnomularzy z oddalonych od siebie Warsztatów. Radość ze spotkania była tym większa, że dwóch braci otrzymało podwyżkę do stopnia czeladnika.
Nowym czeladnikom gratulujemy i jednocześnie zachęcamy do dalszej pracy nad swoim kamieniem, wszak praca Wolnomularza nigdy się nie kończy.

Czerwiec 2020

aktualnosci

Dzisiaj odbyły się kolejne prace zdalne naszej Loży z udziałem zaproszonych gości, w trakcie których mogliśmy zastanowić się nad istotą wolnomularstwa. Podjęliśmy także próbę odpowiedzi na pytania: czy ekologia nie stała się czasem nową religią posiadającą swoje święte księgi i swoich kapłanów, których twierdzenia od razu zyskują status dogmatów, a których podważenie w najlepszym przypadku wiąże się z ostracyzmem? A może nie jest to kryzys klimatu, lecz zdrowego rozsądku?
 
Zapraszamy do zapoznania się z poruszoną tu tematyką pod tym linkiem:
(www.loza-marcinkowski.pl/pl/deska04.php)

Maj 2020

aktualnosci

Dzisiaj odbyły się kolejne prace naszego Warsztatu, które tym razem miały formę wirtualną. W ich trakcie mieliśmy okazję wysłuchać bardzo ciekawej deski poświęconej bydgoskiemu wolnomularstwu za sprawą mieszkającego w grodzie nad Brdą Brata. Pierwsza loża powstała w tym mieście w 1784 roku i nosiła nazwę "Fidelite aux Trois Columbes". Jej członkowie stanowili ówczesną elitę. Byli to przede wszystkim fabrykanci, przedsiębiorcy, oficerowie oraz urzędnicy administracji państwowej i samorządowej. W 1800 roku loża ta zmieniła nazwę na "Loge Janus im Orient zu Bromberg".
 
Niestety, dekretem prezydenta Ignacego Mościckiego z 20 listopada 1938 roku wszystkie organizacje masońskie zostały zdelegalizowane. Wolnomularstwo powróciło do Bydgoszczy dopiero w 2009 roku, kiedy zapalono światła Sz. Loży Galileusz.
 
Więcej na ten temat można przeczytać w desce opublikowanej na naszej stronie internetowej
(www.loza-marcinkowski.pl/pl/deska03.php)

Kwiecień 2020

aktualnosci

W związku z wprowadzonymi na terenie całej Polski ograniczeniami w przemieszczaniu się ludności, zmuszeni jesteśmy do niemal ciągłego przebywania w swoich domach. Jest to być może dobra okazja do zapoznania się z filozofią wolnomularstwa. W tym celu publikujemy na naszej stronie internetowej
(www.loza-marcinkowski.pl/pl/deski.php)
kolejną deskę pt. "Szatan w loży masońskiej", której autor zastanawia się nad źródłem czarnej legendy wolnomularstwa. Zapraszamy do lektury.

Luty 2020

aktualnosci

Dzisiaj odbyły się kolejne prace naszego Warsztatu, w trakcie których mieliśmy okazję wysłuchać deski poświęconej wolnomularskiemu obowiązkowi. Każdy z nas z chwilą inicjacji zobowiązał się do pracy nad sobą, zgłębiania niezwykle rozbudowanej symboliki oraz rozwijania krytycznego osądu. Mało tego. Jesteśmy także odpowiedzialni za to, co zrobiliśmy i za to, czego zaniechaliśmy.
 
Tego dnia mogliśmy także zastanowić nad tym, o czym dyskutują Bracia i Siostry rozsiani po całym świecie. Pretekstem do tego stał się wywiad z Jeanem - Philippem Hubschem - Wielkim Mistrzem Wielkiego Wschodu Francji, który został opublikowany w Polsce 15 grudnia 2019 r.
 
Należy także nadmienić, że jeden z Uczniów zdał dzisiaj egzamin i niebawem otrzyma podwyżkę na drugi stopień symboliczny.

Styczeń 2020

aktualnosci

Za nami pierwsze w tym roku kalendarzowym prace, które tym razem odbyły się w gościnnej Bydgoszczy. Mieliśmy okazję wysłuchać dwóch wspaniałych desek, z których jedna była poświęcona szeroko rozumianemu Braterstwu, bez którego trudno wyobrazić sobie Wolnomularstwo. Jest to szczególny rodzaj relacji między ludźmi, który przejawia się m.in. w szacunku do drugiego człowieka i jego poglądów. To także ważny czynnik umożliwiający wspólną koegzystencję.
 
"Podstawą istnienia jest braterstwo, pomoc wzajemna" - Edward Abramowski

Grudzień 2019

aktualnosci

Na obszerną fotorelację i wybrane materiały z wystąpienia zapraszamy do odwiedzenia strony http://edwardabramowski.org/home/?page_id=2147